Libido je složen aspekt ljudske seksualne funkcije, ali se često pogrešno koristi kao sinonim za seksualno uzbuđenje. Dok libido označava želju ili motivaciju za seksualnom aktivnošću, seksualno uzbuđenje predstavlja fiziološke odgovore tela tokom seksualne aktivnosti, kao što su oticanje genitalija i vaginalna lubrikacija.
Žene često kažu da imaju probleme sa libidom kada zapravo govore o problemima sa uzbuđenjem.
Libido je u stvari prilično subjektivan pojam jer je često teško definisati nečiju motivaciju ili jačinu te motivacije za učestvovanjem u seksualnoj aktivnosti.
Šta utiče na Libido?
Na libido utiče širok spektar faktora, uključujući:
Zdravstveno stanje: Hronične bolesti, hormonski disbalansi i određeni lekovi mogu smanjiti libido.
Seksualna istorija: Prošle seksualne traume ili negativna iskustva mogu uticati na želju za seksom.
Ličnost i emocionalno blagostanje: Stres, anksioznost, depresija i opšte emocionalno stanje imaju veliki uticaj.
Telesna slika: Percepcija sopstvenog tela može povećati ili smanjiti seksualnu želju.
Stav prema starenju i sredovečne brige: Brige o starenju i fizičkim promenama koje ono donosi mogu uticati na libido.
Društvena uloga i očekivanja: Kulturološka i društvena očekivanja često oblikuju naše seksualne želje.
Kada ste mladi i zdravi, takva je i vaša vagina. Čim postanete seksualno uzbuđeni, zidovi vagine luče sekret kako bi smanjili trenje tokom seksualnog odnosa, što ga čini prijatnim i uzbudljivim.
Ukoliko ste već prešli 45. godinu, ili ako ste nedavno rodili ili imate neko medicinsko stanje, vaša vagina možda neće moći da se podmazuje tako dobro kao ranije. Vaginalna suvoća čini intimni odnos bolnim i ponekad može izazvati fizička oštećenja.
Kada je seks bolan — stanje poznato kao dispareunija — tada žena često potpuno izbegavata intimnost i i tako indirektno utiče na svoj libido, jer u ljudskoj je prirodi da izbedagamo ono što nam je neprijatno ili izaziva bol.
Da zaključimo: važno je razumeti razliku između libida i seksualnog uzbuđenja. Libido je mnogo više od fiziološkog odgovora tela i uključuje emocionalne, psihološke i društvene faktore. Ali I da zaključimo da vag. suvoća kao izolovani zdravstven problem ne utiče direktno na libido.
Kako?
Vaginalna suvoća može uzrokovati bolne intimne odnose, što pak dovodi do izbegavanja istih. Prepoznavanjem i adresiranjem ovog problema, moguće je poboljšati kako intimni život, tako i ukupan kvalitet života.
Za rešavanje vaginalne suvoće koja uzrokuje bolan seksualni odnos, postoje lubrikanti – jedan od njih je i me&she Moisturizer (ovde link za kupovinu) ovlaživač intimne regije koji treba upotrebiti neposredno pred intimni odnos, da mi se omogućilo neophodno hidriranje i ovlažavanje. Radi se o lubrikantu na bazi vode, koji je kompatibilan sa kondomima, ali i sa različitim pomagalima koja se koriste tokom intimnog odnosa. Bezbedan je za uporebu kod trudnica i dojilja.